TİP, Can Atalay hakkında karar açıklanana kadar adliye önünde oturma eylemi başlattı

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hatay Milletvekili Can Atalay dosyasında karar verene kadar İstanbul Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Cezaevindeyken Hatay Milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez tahliyesine karar verilen Can Atalay’ın avukatları, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin saat 10.30’dan bu yana tahliye kararını uygulamamasını protesto etti. TİP heyeti, “Hatay halkı vekilini istiyor” sloganları attı.

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Hala içerideler, kendilerini kapatmışlar. 13. Ağır Ceza’da oturan 3 tane hakim, 2 tane açık Anayasa hükmüne rağmen arkamdaki koridorda özel güvenlikleri de önlerine koymuşlar, 8 saattir kendilerini odaya kapattılar. Kalemin de bir bilgisi yok, bizim de bir bilgimiz yok. 5 ayın üstüne, 5 gün üstüne hürriyeti tahdit suçu işlemeye 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri korkakça devam ediyor. Bunun adı korkaklıktır, bunun başka adı yok. İnsan biraz utanır, ben avukat olarak utanç içerisindeyim” dedi.

Daha sonra adliye önünde protesto düzenleyen TİP üyeleri, Atalay hakkındaki karar uygulana kadar oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

Burada açıklama yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Gezi davası diye bilinen, arkadaşlarımızı esir aldıkları o dava, tümüyle hukuksuz bir davaydı. Bunun üzerine 14 Mayıs’te gerçekleştirilen genel seçimde, Hatay halkının verdiği oylarla milletvekili seçilen, TBMM’ye kaydı yapılan, TBMM’de İnsan Hakları Komisyonu üyesi seçilmiş olan Can Atalay, 6 ayı geçkin bir süredir tümüyle haksız, hukuksuz bir biçimde esir olarak tutulmaktadır” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x