O barajda şimdi hayvanlar otluyor

Ballıkaya Deresi üzerinde 1977-1983 yılları arasında inşa edilen Demirtaş Barajı kuruma noktasına geldi. Derin çatlakların oluştuğu barajda koyun ve keçiler otlamaya başladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar, en büyük nedeninin küresel ısınma olduğunu belirterek, “Küresel iklim değişikliği ile küresel ısınmanın etkilerini gündelik hayatımızda görmeye başladık. Bir tarafta aşırı seller, yağışlar olurken; bir tarafta da aşırı sıcaklar ve kuraklık boyutuna ulaşan, önümüzdeki dönemlerde de su stresi ve su kıtlığı çekmemize sebebiyet verecek bir boyuta ulaşmış durumda” dedi.

Barajdaki çekilmenin bir diğer nedeninin de bilinçsiz su tüketimi olduğunu söyleyen Dindar, “Bursa’daki su tüketiminin yüzde 72’si tarımsal sulamada kullanılıyor. Çiftçimizin de sulamayı yeni teknolojilerle değil de daha eski teknolojilerle ve bilinçsizce kullanması durumunda da sulama barajlarımızdan, göletlerimizden, nehir ve akarsularımızdan çekilen su miktarı arttıkça, oranın da ekosistemi ve dengesi bozulmuş oluyor” diye konuştu.

GIDA KRİZİ RİSKİ

Küresel iklim değişikliğine bağlı su kıtlığı nedeniyle gıda krizlerinin ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Dindar, “Bu yıl Dünya Gıda Günü’nün bir teması vardı. Burada suya vurgu yapıldı. ‘Su varsa gıda var’ denildi. Hem tarımsal sulama için suya muhtacız, bir de ürünler soframıza gelene kadar, sağlıklı ve dengeli bir biçimde güvenli gıdaya ulaşmamız için de ciddi miktarda suya ihtiyacımız var” dedi.

Dindar, gıda ve suyun öneminin pandemi döneminde derin hissedildiğini belirterek, “Gıdayı kendi imkanlarımızla, kendi tarlalarımızda, kendi çiftçilerimizin yetiştireceği yerli ürünler ile temin etmek; en güzeli. Hem pandemi hem savaş dönemlerinde gördük ki maalesef gıdayı temin etmek, güvenli gıdayı yeteri kadar temin etmek; çok zor şartlarda olabiliyor. Buna mahkum kalmamak için kendi kendimize yetebilmeyi, havamıza, toprağımıza, suyumuza sahip çıkarak, bunu yapabilmenin yollarını öğrenmeliyiz” dedi.

“ÖNLEMLER ALINMALI”

Demirtaş Barajı’ndaki kuraklık sorununun çözümü için önlemler alınması gerektiğini belirten Dindar, şunları söyledi:

* Damla sulama gibi su tasarrufu sağlayan teknolojilerin yaygınlaştırılması.

* Yağışların artırılması için ağaçlandırma ve erozyon kontrolü gibi çalışmaların yapılması.

* Bilinçsiz su tüketiminin önlenmesi için eğitim ve farkındalık çalışmaları yapılması.

Dindar, bu önlemlerin alınması halinde, Demirtaş Barajı’nın ve diğer su kaynaklarının korunabileceğini, gıda krizi riskinin de azaltılabileceğini söyledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x