Nostradamus’un kan donduran kehaneti gerçek mi oluyor? İsrail ile Filistin arasındaki savaş için ne demişti?

16. yüzyılda yaşamış gerçek adı Michel de Notre-Dame olan Fransız kahin ve hekim Nostradamus’un 2023 yılında büyük bir savaşın başlayacağını söylediği kehaneti zaman zaman gündem de oldu.

Bu yıl Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlayacağını öngören kahin, Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunun ardından akıllara ‘Acaba kehaneti gerçek mi oldu?’ düşüncesini getirdi.

Yüzyıllar önce yayımlanan eserinde Nostradamus, 2023 yılı için “Büyük Savaş’ta yedi ay, insanlar kötülük yapmaktan öldü” diye yazmış.

Bu tahminin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında ortaya çıkacak çatışmalar nedeniyle başlayacak bir 3. Dünya Savaşı olduğu düşünülüyordu. Ancak Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e roket saldırısı başlatmasının ardından Nostradamus’un öngördüğü kehanetin bu olabileceği akla gelmeye başladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu sabah sosyal medya hesabından “savaşta” olduklarını duyurdu.

Nostradamus’un kehaneti endişe yaratsa da söylediklerinin her zaman tümünün gerçekleşmediği de ortada… Geçen yıl bir asteroit çarpması öngören Nostradamus, yapay zeka robotlarının da 2022 yılı sonuna kadar dünyayı ele geçireceğini iddia etmişti.

DİKKAT ÇEKEN O KEHANET

Geçmişte Hitler’in yükselişini, John F. Kennedy’nin Dallas’taki suikastını ve 11 Eylül saldırılarını önceden bildiğine inanılan Nostradamus’un 1555 yılında yazdığı bir metinde kullandığı kelimelerin günümüze çok uygun olduğu tespit edildi.

Nostradamus’un 1555’te “Güneş gibi baş da parlayan deniz olacak. Karadeniz’deki canlı balıklar kaynayacak. Rodos ve Cenova, yarı aç kaldığında yerel halk onları kesmeye çalışacak” ifadesini kullandığı ileri sürülüyor.

Son dönemde kehanetleri Baba Vanga ile birlikte sık sık gündem olan Nostradamus’un sözlerini inceleyen uzmanlar, ünlü kahinin küresel iklim değişikliği ve küresel ısınmayı bildiğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x