İsrail-Filistin Savaşı: Rus Lider Putin de Pozisyonunu Aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dördüncü gününe giren İsrail-Filistin savaşı için önemli açıklamalarda bulundu. Rus lider, ‘Egemen Filistin devletinin kurulmasına ihtiyaç var‘ mesajı verdi.

Dördüncü gününe giren İsrail-Filistin savaşında can kayıpları giderek artıyor.

Ölü sayısının daha şimdiden 2 bine yaklaştığı belirtilirken, ablukaya alınan Gazze’ye bombardımanlar da devam ediyor.

Beyaz Saray’ın İsrail’e tam desteğini açıklamasının ardından bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de dikkat çeken bir çıkış geldi.

Putin, Orta Doğu’da çözümün ABD tarafından tekelleştirilmek istendiğini söyledi ve “Egemen Filistin devletinin kurulmasına ihtiyaç var” mesajı verdi.

ABD’nin hem İsrail hem Filistin için kabul edilebilir uzlaşma bulmakla ilgilenmediğini, tam tersine kendi fikrini öne sürdüğünü ifade eden Putin, ‘Her iki tarafa da baskı uyguluyorlardı. ABD, bu baskıyı uygulayarak, her seferinde Filistin halkının temel çıkarlarını, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) egemen bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin kararlarının uygulanması ihtiyacını göz ardı etti.’ diye konuştu.

Son olarak dün ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını kınayarak İsrail’in güvenliği için gereken desteği sağlamakta kararlı olduklarını bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x