ING Bank, 2024 İçin Altın Tahminlerini Açıkladı!

ING Emtia Stratejisti Ewa Manthey’e göre altın fiyatları, zayıflayan ABD doları ve Fed’in faiz indirimlerinin etkisiyle 2024 yılında da tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmeye devam edecek.

Altın fiyatları, 2024’te 2 bin doların üzerinde kalacak

Ewa Manthey Pazartesi günü Hollandalı bankacılık devi için bir makale kaleme aldı. Stratejist, “Yılın son çeyreğinde güvenli liman varlıklarına olan talep arttı. Ayrıca, Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gideceği yönündeki bahisler gündemde. Bu yüzden altın fiyatları yükseldi,” dedi. Bu bağlamda Manthey, şu değerlendirmeyi yaptı:

Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya ilişkin endişeler azalmış olsa da, altın, ABD faiz oranı görünümüne ilişkin daha yumuşak bir ABD doları ve ABD Hazine getirilerinden destek alarak, Aralık ayı başlarında yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Altına yönelik küresel hücum devam ettikçe fiyatların önümüzdeki yıl 2.000 dolar seviyesinin üzerinde kalmasını bekliyoruz.

Bu, altının yükselişini destekleyecektir!

Manthey, güçlü güvenli liman teklifine rağmen, Fed’in altın fiyatları için en büyük tek itici güç olmaya devam ettiğini söylüyor. Stratejiste göre, Fed politikası önümüzdeki aylarda altının görünümünde kilit rol oynamaya devam edecek. Manthey, doların gücü ve tarihsel olarak yüksek faizlerin altın üzerinde baskı oluşturduğunu belirtiyor. Buradan hareketle stratejist, şu yorumu yapıyor:

En son ABD verileri enflasyon ve işgücü piyasasının soğumakta olduğunu gösterdi. Ayrıca, piyasalar artık Mart ayında faiz indirimi olasılığını %50 olarak fiyatlıyor ve Mayıs ayında da tam bir indirim olasılığını fiyatlıyor. ABD’li ekonomistimiz Fed faiz indirimlerinin başlangıç noktasının Mayıs ayı olmasını bekliyor ve gelecek yıl toplamda 150bp, 2025’in başlarında ise 100bp daha faiz indirimi öngörüyor. Bu da altının yükselişini destekleyecektir.

Altın destekli ETF’lerdeki toplam varlıklar düşmeye devam etti

Ancak her şey altını desteklemiyor. Çünkü altın talebinin bazı alanları, özellikle de çıkışlar kaydetmeye devam eden ETF’ler hala geride kalıyor. Manthey, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Külçe altın destekli ETF’lerdeki toplam varlıklar, yükselen spot fiyatlara rağmen bu yıl düşmeye devam etti. Küresel altın ETF’lerinden çıkışlar Ekim ayında da devam etse de, Eylül ayına kıyasla daha düşük bir hızda gerçekleşti. Yılbaşından bugüne, küresel çıkışlar 13 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu da varlıklarda 225 tonluk bir düşüşe denk geliyor.

Dünya Altın Konseyi (WGC) verilerinin bu çıkışların aslan payının Avrupa ve Kuzey Amerika fonlarından geldiğini, dünyanın diğer bölgelerindeki yatırım talebinin ise daha güçlü olduğunu gösterdiğini söyledi.

Altını yukarı çekmeleri için hâlâ bolca alan var!

Manthey, “2024’e baktığımızda, ABD faiz oranları düştükçe altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle değerli metale yönelik yatırımcı ilgisinin yeniden canlanacağını ve net girişlere geri dönüleceğini göreceğimize inanıyoruz” diyor. Ancak piyasanın diğer alanları çoktan değişti. Manthey, şu açıklamayı yapıyor:

Altın piyasasındaki duyarlılığı yansıtan net-long pozisyonlar, İsrail-Hamas çatışmasının patlak vermesiyle spot fiyatların yükselmesiyle Ekim ayının ikinci yarısında olumluya döndü. COMEX net-uzun pozisyonları, jeopolitik endişelerdeki artışla desteklenerek 29 Ekim’e kadar bir önceki aya göre %137 arttı. 2019 ve 2020’deki pozisyonlanmalarla karşılaştırıldığında, 2023’teki genel pozisyonlar nötr görünüyor. Bu da spekülatörlerin 2024’te net long pozisyonlarını artırarak altın fiyatlarını daha da yukarı çekmeleri için hâlâ bolca alan olduğunu gösteriyor.

ING’nin 2024’te altın için ortalama fiyat tahmini: 2.031 dolar

Tüm bu faktörler, ING’nin altının 2024 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yükselişini sürdüreceği ve altının ortalama fiyatının yıl boyunca 2.000 doların üzerinde kalacağı görüşüne katkı sağlıyor. Manthey, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed’in gelecek yılın ikinci çeyreğinde faiz indirimine başlayacağı, doların zayıflayacağı, küresel ekonomik belirsizlik nedeniyle güvenli liman talebinin devam edeceği ve merkez bankası alımlarının yüksek seviyelerde kalacağı varsayımıyla, altın fiyatlarının gelecek yıl yeni zirvelere ulaşmasını ve 4. çeyrekte ortalama 2.100 dolar olmasını, 2024 ortalamasının ise 2.031 dolar olmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x