Fidan: Bu sorunu çözmezsek ağır bir radikalizm hepimize musallat olacak

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Arap Birliği’nin oluşturduğu Temas Grubu üyesi ülkelerin dışişleri bakanları New York’ta, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Hamas saldırılarının ardından İsrail’in Gazze’de giriştiği katliamı görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da yer aldığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Fidan’ın yanı sıra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de katıldı.

AA’nın aktardığına göre Fidan, temaslar kapsamında katıldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

“Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü”nde asil ve dirençli Filistin halkının karşı karşıya kaldığı bir yıkımı tekrar görüşmek için bir araya gelindiğini söyleyen Fidan, tüm konuşmacıların Gazze’deki insani durumun ciddiyetine dikkat çektiğine işaret etti.

FİDAN: GÜVENLİK KONSEYİ YİNE BAŞARISIZ OLDU

“Birçok ortağımızın (İsrail-Filistin konusunda) ifadelerine bakıldığında böyle bir mekanizmaya (Türkiye’nin garantörlük önerisi) ihtiyaç ve destek var.” ifadelerini kullanan Hakan Fidan özetle şunları söyledi:

SAVAŞ SUÇU: İsrail’in Gazze ve halkına yönelik hain saldırıları savaş suçu teşkil ediyor. Tüm medeni ülkelerin kendilerini bu suçlardan soyutlamaları yönünde çağrı yapıyoruz.

ATEŞKES ÇAĞRISI: BMGK tek bir sesle ve etkili bir şekilde ateşkes çağrısında bulunamadı. Aynı zamanda Konsey Filistin halkının tarih boyunca maruz kaldığı adaletsizliğe de çözüm sunamadı.

KONSEYİN İTİBARI: BMGK’nin bu konudaki etkisizliği diğer küresel krizlerle mücadelesini de etkiler, itibarına zarar verir. (Bu durum) Aynı zamanda BM’nin üzerine inşa edildiği kurallara dayalı uluslararası sisteme de zarar verir.

TAHLİKELİ SULAR: Uluslararası hukuk, değerler ve ahlaki pusula olmadan herkes tehlikeli sularda yüzer. Yakında (İsrail-Filistin) bu sorunları çözmezsek kimsenin ceza almadığı ve adaletsizlikten beslenen ağır bir radikalizm tekrar hepimize musallat olacak.

BMGK’den beklenti çok net; Ateşkesin garanti altına alınması ve Gazze’ye engelsiz insani yardımın mümkün kılınması.

ÇOK DAHA YIKICI OLACAK: Gazze’de bir sonraki gün hakkında ortaya atılan senaryoları da ciddi endişeyle takip ediyoruz. Bu karanlık dönemi çatışmanın ana nedenlerine çözüm bulmak için bir fırsata dönüştürmek gerekiyor. Aksi halde bugün gördüğümüz semptomlar yarın çok daha yıkıcı olacak.

1967 SINIRLARI: İki devletli, Filistin ve İsrail’e güvenlik güvenceleri sağlayan barış süreci için artık kolları sıvamak gerekiyor. Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti ile İsrail’in barış ve güven içinde, 1967 sınırları dahilinde yan yana var olması gerekiyor.

Geçmiş deneyimlerin aksine söz konusu anlaşmanın uygulanmasının sağlanması gerekiyor. Bu çerçevede Türkiye bir garantörlük önerisi sundu. Bu çerçevede bir mekanizma barışı güvence altına alabilir ve tarafların anlaşmayı ihlal etmelerini engeller. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x