Bakın En Yüksek IQ’ya Kim Sahip? Bildiğiniz Tüm İsimleri Unutun! O Hepsini Geçti!

IQ terimi 1912 yılında psikolog William Stern tarafından ortaya atıldı ve o zamandan beri IQ testleri, bir kişinin mantık ve muhakemesinin standart sapmalarını tanımlamak için daha da geliştirildi.

TAHMİN ETTİKLERİNİZ DEĞİL

Aşağı olduğuna karar verilen kişi ve grupları dışlayarak, üstün olduğuna karar verilenleri teşvik ederek insan nüfusunun genetik kalitesini artırmayı amaçlayan bir dizi inanç ve uygulama olan öjenik hareketinin yanlıları yüzyılın sonlarından ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’na katılmasına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi ve kültüründe önemli bir rol oynamıştı. IQ uygulamasını kimin daha aşağı ya da üstün olduğunu belirlemek için kullandılar.

Öjeni ya da üstün ırk saçmalıklarını bir kenara bırakıp kimin IQ’sunun yüksek olduğuna bir göz atalım.

Testlerle bile zekayı ölçmek kolay değildir, malum. Bazen yanıltıcı da olabilir. IQ’su en yüksek insanlar kim dendiğinde akla haliyle Stephen Hawking ve Albert Einstein gibi “dünyanın en zeki insanları” olarak kabul edilen kişiler gelir. Oysa onlar diğerlerine kıyasla olağanüstü yüksek IQ puanlarına sahip değillerdi.


Marilyn vos Savant

EN YÜKSEK IQ’YA KİM SAHİP?

En yüksek IQ’ya kimin sahip olduğuna dair kesin bir cevap yok, ancak bu Albert Einstein değil. Einstein’a kıyasla daha yüksek IQ’ya sahip olanlar arasında William James Sidis, Leonardo Da Vinci ve Marilyn vos Savant bulunmaktadır.


Leonardo Da Vinci

Parade.com, Sidis’in IQ’sunun 200 ila 300 arasında olduğu tahmin edilen bir dahi çocuk olduğunu söylüyor. Sidis 11 yaşında Harvard Üniversitesi’ne gitmiş ve 16 yaşında mezun olmuştur. Sidis Da Vinci’yi bile geride bırakmış anlaşılan. Ünlü ressam ve teorisyen Da Vinci’nin IQ puanlarının 180 ila 220 arasında değiştiği tahmin ediliyor.


William James Sidis

IQ’SU 228

Savant, 228 puan alarak kaydedilmiş en yüksek IQ’ya sahiptir ve ansiklopedi.com’a göre 1985 yılında “Guinness Dünya Rekorları Kitabı “nda listelenmiştir. Kendisi “dünyanın en zeki insanı” olarak adlandırılmıştır, diyor encyclopedia.com.

Reader’s Digest’e göre, en yüksek IQ’ya sahip diğer kişiler arasında 10 yaşındayken yaklaşık 200 IQ’ya sahip olduğu tahmin edilen Sho Yano ve 400 IQ’ya sahip olduğu tahmin edilen ve 11 yaşındayken Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesi’nden mezun olan Adragon De Mello yer almaktadır.


Albert Einstein

ALBERT EINSTEIN’IN IQ’SU KAÇTI?

Bazı kaynaklar teorik fizikçi Albert Einstein’ın IQ’sunun 160 civarında olduğunu tahmin etse de, biography.com’a göre IQ’sunu hiç test ettirdiğine dair bir gösterge yok. Profesör Dean Keith Simonton biography.com için “Google’da ‘Einstein’ın IQ’su’ diye aratırsanız pek çok sonuç elde edersiniz, ancak hiçbiri güvenilir sayılmaz” diyor.

Yani Einstein’ın IQ seviyesinin ne olduğuna dair gerçek bir cevap yok. Mevcut skorların çoğu basit tahminler gibi görünüyor.


Stephen Hawking

YA STEPHEN HAWKING’İN IQ’SU?

Einstein’a benzer şekilde, teorik fizikçi Stephen Hawking’in IQ’sunun 160 olduğu tahmin ediliyor, ancak enhancingbrain.com’a göre onun da hiç IQ testine girip girmediği bilinmiyor. Healthline’a göre, insanların yaklaşık yüzde 68’i 85 ila 115 arasında bir IQ’ya sahip. Umarım bizler de bu rakamlar arasında bir yerlerdeyizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x