Sanatçı sendikası isyan etti: Atanan müdüre para var, seçilen müdüre yok

Kültür Emekçileri Sendikası, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı orkestra sanatçıları veDevlet Tiyatroları oyuncularıyla ilgili yaşanan çifte standart sorununu gündeme taşıdı. Sendikanın Genel Başkanı Yavuz Demirkaya yaşanan sorunun ayrıntılarını ve taleplerini SÖZCÜ’ye açıkladı. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Senfoni Orkestrası sanatçılarının yasal ek görev ücretlerinin yıllardır ödenmediğini kaydeden Demirkaya şöyle konuştu:

“İKİ GÖREV BİRDEN ÜSTLENİYORLAR” 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm senfoni orkestralarının bağlı bulunduğu 6940 sayılı yasaya göre, kurum müdürü, müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyeleri, her yıl sanatçı personel arasından seçimle göreve getiriliyor.

Bu göreve seçilen orkestra sanatçısı müdürler, ve müdür yardımcıları, bir yandan orkestradaki sanatçılık görevlerini sürdürürken, bir yandan ise, ikinci bir yük alarak, eğitimli personel eksikleri, muhtelif olanaksızlıkları bulunan bir çok orkestrada, ağır idari ve sanatsal görevleri bir arada eksiksiz yürütmeye çalışıyorlar.

Orkestralarda iki görev yürüten bu sanatçı idareciler, yıllardır giderilmeyen uzman personel eksikleri nedeniyle, her gün prova sonrası idari eksikler için çalışıp, sonra da ayrıca çalgısıyla konsere çıkmaktadır. Çoğu sanatçı müdür, çift hatta üç-dört farklı görev yaparak fedakarlıkla bu eksikliği gidermeye çalışmaktadır.

Oysa 6940 sayılı yasanın 10 ve 11.maddeleri açıkça bu iki göreve seçilen sanatçı personele ek görev ücreti ödenmesine hükmetmiştir.

 

“KENDİ ATADIKLARI SANATÇI MÜDÜRLERE ÖDEME YAPILIYOR” 

Kütür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatrolarında, kendi atadığı sanatçı müdürlere ek görev ücreti ödemekteyken, orkestralarımızda seçimle göreve gelen sanatçı müdürlere ise, yasada yer almasına karşın bu görev ücretlerini ödememektedir. Tiyatro ile Senfoni Orkestraları arasında bu ayrımın yapılması, hakkaniyetsiz çalışma koşullarına yol açmaktadır.

Bu durum, bir yandan orkestra sanatçılığı görevini sürdürüp, öte yandan idarecilik yapan, yani iki personelin görevini tek başına sırtlanan, bu personel, uzun yıllardır 6940 sayılı yasanın 10. ve 11. Maddelerinde yer alan yasal ek görev ödemesini alamamaktadır. Mevcut yasa, iki görevi birden sırtlanan bu liyakatli çalışanlara, ek görev ücreti ödenmesini öngörmekte ise de, çalışanlar bu haktan dayanaksız ve sebepsiz yere mahrum bırakılmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu görevde bulunan sanatçı personele, yasal haklarını ödemesi konusunda sendikamız konunun takipçisi olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir