Hafta Özeti: Son 7 günün en dikkat çeken 5 gelişmesi

Investing.com – Altın fiyatlarının rekor üstüne rekor kırdığı haftada Türkiye’de enflasyon, ABD’de ise tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Merkez Bankası, Türk lirasının reel değerinin arttığını açıkladı. Halka arzında rekor kıran Eksun Gıda‘nın tavan serisi ise kısa sürdü.

Nisan ayının ilk haftasında yaşanan en dikkat çeken 5 gelişmeyi ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası primlerinde değişiklik yapıldı

4 Nisan Salı günü, “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” kararına eklemeler yapıldığı açıklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eş değerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde bu Yönetmelikte düzenlenen oranlara ek olarak %20’ye kadar indirim uygulaması getirebilecek.

Döviz ve altın fiyatları rekor seviyede

Yurt içinde döviz kurları ve altın rekor tazeliyor.

Küresel piyasalarda doların değer kaybetmeye devam etmesi ve Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonunun gerilemesi ile euro bugün dolar karşısında 1,0970’e yükseldi.

Halka arzında rekor kıran Eksun Gıda’nın tavan serisi kısa sürdü

Rekor katılımın gerçekleştiği Eksun Gıda halka arzınının ardından 24 Mart tarihinde 48,9 TL halka arz fiyatından işlem görmeye başlayan EKSUN payı, 7 işlem günü boyunca tavan fiyatından işlem gördükten sonra 4 Nisan tarihinde 98,1 TL’de zirve gördü ve ardından düşüşe geçti. Böylece hisse, halka arz fiyatına göre %100 değer artışına ulaştıktan sonra satış ağırlıklı hareke etmeye başladı. 

EKSUN payının yüksek bireysel katılımcı sayısının olması ve bu hafta iki yeni halka arzın başlaması, tavan serisini kısıtlayan faktörler olarak yorumlanıyor.

Türkiye’de enflasyon açıklandı: Yükseliş üst üste 50. ayda da devam etti

Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayı üretici ve tüketici enflasyonunu açıkladı.

ÜFE, aylık %0,44 oranında artış gösterirken yıllık bazda ise %62,45 oldu. TÜFE, aylık bazda %2,29 oranında yükseldi ve yıllık bazda ise %50,51 oldu. Ocak 2019’dan itibaren yükseliş yaşayan aylık TÜFE’de seri 50. aya çıktı.

Mart ayında 243 üründen 24’ünde fiyat gerilerken 8’inde değişim göstermedi. 111 ürünün fiyatı ise arttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mehmet Şimşek açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Nisan’da katıldığı televizyon programında ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

Şu anda uygulanan ekonomi modelinin seçimden sonra daha da güçlendirilerek uygulanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başında olduğu bir koordinasyon ekibinin hazırlıklara başladığını söyledi.

Yazar: Özgün Çağlar Deniz

Sizce bu haftanın en önemli gelişmesi hangisiydi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir