ADP, Euro Bölgesi PMI verileri, Irak’ın petrol anlaşması – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ADP aylık maaş bordrosu anketini yayımlıyor. ABD Şubat ayı ticaret rakamlarını açıklayacak. Johnson & Johnson bebek pudrasının kansere neden olduğuna dair uzun süredir devam eden iddiaları çözüme kavuşturmaya çalışıyor ve ABD stoklarındaki büyük düşüşe rağmen petrol fiyatlarındaki yükseliş duraksadı.

İşte 5 Nisan Çarşamba günü piyasalarda bilmeniz gerekenler:

1. Resesyon işaretleri yayılırken ADP ve ticaret verileri bekleniyor

Herkes resesyon kervanına katılsın.

Yaklaşık son iki yılın en zayıf iş olanakları rakamları ve imalatın halihazırda resesyonda olduğuna dair yeni kanıtlar, genellikle çok fazla dikkat çekmeyen iki veri setine zemin oluşturuyor.

Ancak bugün TSİ 15.15’te açıklanacak ADP maaş bordroları raporu ve 15 dakika sonrasında paylaşılacak olan ABD ticaret verileri, Fed’in, faizleri daha fazla yükseltmesini engelleyecek kadar keskin bir yavaşlama olduğuna dair yeni göstergeler için değerlendirilecek.

Fed beklentileriyle yakından ilişkili olan 2 yıllık tahvil göstergesi, geçen ayki banka çöküşlerine tepki olarak düştükten sonra bu hafta şimdiye kadar 27 baz puan daha düşüş yaşadı. Rakamlardan gelebilecek aşağı yönlü herhangi bir sürpriz, muhtemelen bu düşüşü daha da aşağı çekecek.

2. Johnson & Johnson kanser davalarını sonlandırmak için çabalıyor

Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), talk pudra ürünlerinin yumurtalık kanserine neden olduğuna dair uzun süredir devam eden iddiaları çözüme kavuşturmak için 9 milyar dolar ödemeyi teklif ederek uzun bir dava mücadelesini bitirmek adına şimdiye kadarki en ikna edici çabasını sergiledi.

J&J’nin bebek pudrasıyla ilgili yükümlülüklerini devrettiği şirketin LTL Management birimi, mağdurlara yapılacak ödemeleri 25 yıla yayacak bir plan için onay almayı umarak iflas koruması için yeniden başvurdu. Bu yönde daha önce yapılan bir girişim reddedilmişti.

J&J, hakkındaki bazı iddiaları çözmek için halihazırda 2,1 milyar dolar tazminat ödedi. Beklenen yükümlülüğün geri kalanının büyük kısmını karşılamak için ilk çeyrek kazançlarına karşı hanesine 6,9 milyar dolarlık bir gider daha yazacak.

J&J hisseleri, meselenin hızlı bir şekilde sona ermesi umuduyla piyasa öncesinde %3,1 artış gösterdi.

3. Ekonomi yavaşlarken hisse senetleri düşmeye devam edecek

Salı günü iş gücü piyasasının hızla yavaşlamaya başladığını gösteren bir iş olanakları anketine karşılık düşüş yaşayan ABD hisse senetleri, yine düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

Salı günü Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester‘in, bu haftaki ekonomik verilerden gelen sinyaller ne olursa olsun faizlerin uzun bir süre %5’in üzerinde kalması gerektiği yönündeki yorumları da hissiyata yardımcı olmuyor.

Dow Jones %0,2 gerilerken S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de aynı doğrultuda düşüş kaydetti. Üç ana nakit endeksi, verilere tepki olarak Salı günü üst üste ikinci gün kayıp yaşadı.

Johnson & Johnson’ın yanı sıra ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında; her ikisi de piyasa öncesinde kazanç raporlayacak olan ConAgra Foods (NYSE:CAG) ve Simply Good (NASDAQ:SMPL) ile Tilray (NASDAQ:TLRY) yer alıyor.

4. Euro Bölgesi’nde büyüme 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı; Von der Leyen ve Macron Çin’e gidiyor

S&P Global tarafından yapılan son tahminlere göre Euro Bölgesi ekonomisi, Mart ayında Mayıs ayından bu yana en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Özellikle Güney Avrupa güçlü bir şekilde büyürken Mart ayında yoğun grevlerle sarsılan Fransa ve Almanya’da büyüme yavaşladı.

Şubat ayında Alman fabrika siparişlerinin yaklaşık iki yılın en hızlı artışını göstermesi ve Fransa’nın sanayi üretiminde de tahminlerden daha fazla artış görülmesi gibi somut veriler de iyi haberler arasında.

Kötü haber ise analistlerin, geçen ayki bankacılık sorunlarından çok önce, bölge genelinde kredi koşullarında başlayan sıkılaşma nedeniyle bu iyi havanın uzun sürmesini beklememeleri.

Salı günü son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşan euro bu durumdan etkilenmedi.

Avrupa’nın dikkati şimdi AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un Pekin gezisine çevrilmiş durumda. İkili Perşembe günü Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşecek.

5. Petrol soluklanmak için mola verdi; ABD stokları yine düştü

Ham petrol, hafta başındaki yükselişin ardından soluklanmak için durakladı ve ABD stoklarında büyük bir düşüşün daha açıklanması bile fiyatları yakın vadede yükseltemedi. ABD hükümeti haftalık verilerini bugün TSİ 17.30’da açıklayacak.

WTI %0,2 düşüşle 80,59 dolar, Brent ise %0,2 düşüşle 84,78 dolar seviyesinde işlem gördü – her iki gösterge de hâlâ son zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor.

Salı günü Irak ve Kürt bölgesinden yetkililerin, Türkiye’nin Ceyhan limanına bir boru hattı üzerinden yapılan sevkiyatların engellenmesine son vermek için anlaşma yaptıklarını açıklamalarının ardından yaşanan rallinin etkisi azaldı. Ancak şu ana kadar sevkiyatın yeniden başladığına dair bir teyit gelmedi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir